Výročie zabudnutej vojny

Autor: Stanislav Šimčík | 30.5.2016 o 13:21 | (upravené 31.5.2016 o 15:03) Karma článku: 4,66 | Prečítané:  812x

V tieni každoročných májových spomienkových osláv konca Druhej svetovej vojny, stojí iné výročie. Výročie zabudnutej vojny, ktorá pre Slovensko mala rovnako dôležitý význam - Maďarsko-československá vojna z roku 1919.

V máji a júni 1919 došlo na našom území ku konfliktu, ktorý poznáme pod názvami Boľševický vpád, Boj o Slovensko alebo Maďarsko-Československá vojna.
Vyhlásenie ČSR 28.10.1918 neznamenalo automaticky vznik fungujúceho štátu. Kým v českých krajinách prechod do nového štátneho zriadenia bol plynulejší, štátne orgány na Slovensku ostali zväčša verné starému režimu. Z toho dôvodu naše územie muselo byť doslova obsadené československým vojskom. To postupovalo po trase Košicko-Bohumínskej železnice smerom od západu na východ. Dňa 12.12.1918 bola obsadená Žilina, 28.12. Prešov, 29.12. Košice a napokon 2.1.1919 aj Bratislava.

Nechcem zachádzať do podrobných historických detailov. Čitateľovi je k dispozícii výborná kniha p. Kuthana "V těžkých dobách", ktorá detailne popisuje tento konflikt. Dostupná je v tlačenej forme alebo online na adrese: www.valka.cz/11033-V-tezkych-dobach-1-20

Iba v krátkosti. 21.3.1919 sa v Maďarsku dostali k moci komunisti na čele s Bélom Kunom. Následne vyhlásili komunistickú Maďarskú republiku rád po vzore ZSSR.
Potom čo Československé vojsko dosiahlo dočasne určené hranicu (tzv. demarkačnú čiaru) kopírujúcu viacmenej dnešné hranice sa maďarské vojsko stiahlo hlboko do vnútrozemia aby sa skonsolidovalo a pripravilo na útok. Medzi oboma armádami tak vzniklo územie nikoho, čo využívali rôzne bandy a polovojenské jednotky na rabovačky. Zástupcovia dotknutých miest sa preto obrátili na maďarskú vládu a žiadali obsadenie územia vojskom a nastolenie poriadku. Keď sa im nedostávalo odpovede, obrátili sa na československé vojsko, ktoré následne 2.mája obsadilo Miškovec a Salgótorján.
Dňa 20.mája zaútočili maďarské vojská na československé pozície, ktoré po ťažkých niekoľkodňových bojoch opustili zmienené mestá. Nasledoval maďarský útok na Slovensko prebiehajúci v troch hlavných smeroch – na Nové Zámky, Banskú Bystricu a Košice.
Do konca júna maďarské vojská obsadil tretinu územia a aby aspoň z časti legitimizovali svoj postup vyhlásili v Prešove Slovenskú republiku rád.

Mapa bojov a postupu vojsk 1918-1919Mapa bojov a postupu vojsk 1918-1919 (www.vhu.sk)

Za najdôležitejšou bitku tohto konfliktu sa pokladá bitka o Zvolen. 10.júna československé vojská pod vedením plukovníka Šnejdárka zahájili protiofenzívu v oblasti Banskej Štiavnice a o 3 dni dobili Zvolen. To znamenalo zvrat v priebehu konfliktu, keďže dovtedy mali iniciatívu Maďari. Dobytím Zvolena sa československým vojskám otvorila cesta na Levice a Lučenec a po týždňových bojoch úplne vyčerpali maďarské zálohy. Boje sa skončili na nátlak víťazných mocností z 1.sv.vojny dňa 24.6.1919 podpísaním prímeria, po ktorom sa maďarské vojská stiahli za líniu viacmenej kopírujúcu dnešné hranice.
 

 

Československú armádu tvorili talianski a francúzski legionári a príslušníci bývalého rakúsko-uhorského vojska, ktorí zložili prísahu novej republike. Velenie bolo tvorené zväčša francúzskymi dôstojníkmi.Na československej strane padlo 861 vojakov. Z tohto počtu iba necelých 10% bolo narodených na Slovensku. Najstarší mal 49 rokov a najmladší iba 15.Počet padlých na maďarskej strane nieje jasný. Oficiálne je to 450 padlých vojakov, niektoré pramene však uvádzajú 1000 -1500 padlých. V týchto číslach však niesu zahrnutí padlí príslušníci dobrovoľníckych červených gárd.

Autor článku mapuje pietne miesta a hroby padlých v tejto vojne. Na území južného a východného Slovenska sa nachádzajú stovky takýchto hrobov .V mestách sú zväčša súčasťou vojnových cintorínov, v dedinách skromne označené plechovou hviezdou uložené niekde v rohu cintorína.V tom lepšom prípade sú považované za hroby padlých v Prvej svetovej vojne alebo neudržiavané, v tom horšom prípade zanikli. Za rok aktivít sa podarilo osloviť okolo 270 miest a obcí ohľadom zmapovania hrobov, vytvoriť 1 pietne miesto, obnoviť 2 hroby a “objaviť” 12 hrobov neevidovaných Ústrednou evidenciou vojnových hrobov.

 

Mapa hrobov a pietnych miest z roku 1919Mapa hrobov a pietnych miest z roku 1919 (bojoslovensko.wordpress.com)

Mimochodom, légie. Viete, že prebieha 100. výročie vzniku Československých légii? V roku 2009 vznikol v Českej republike projekt Legie 100 s úmyslom uctiť si túto historický udalosť. V rámci projektu sa obnovujú pietne miesta, usporadúvajú sa výstavy, rekonštrukcie bojov, replika ruského legionárskeho vlaku putuje po železničných staniciach (zavítal aj do Bratislavy), vzniká film. Tieto aktivity majú trvať až do roku 2020. Memorandum o spolupráci pri realizácii projektu podpísali aj zastúpenia Ministerstva obrany a Ministerstvo vnútra SR. Čo však nájdeme na ich webových stránkach ohľadom tohto projektu?
Zmienku o podpísaní memoranda a zopár skromných aktivít z pred pár rokov.

Citujem zo stránok Ministerstva obrany ohľadom projekt Légie 100:
“Podpísaný dokument má dlhodobý charakter (jeho platnosť je do 31. decembra 2020 a môže byť ďalej predĺžená po dohode oboch strán). Jeho obsahom je okrem iného aj finančné zabezpečenie starostlivosti o vojnové hroby československých legionárov na území oboch republík, ale aj na území ostatných štátov (Ruská federácia, Ukrajina, Kazachstan, Poľsko, Francúzsko, Taliansko, Čína, Rumunsko, Bulharsko, Japonsko). Pamätá sa na uskutočnenie pietnych aktov na uctenie si pamiatky padlých československých legionárov, ktorí významne prispeli ku vzniku Československa, organizovanie a usporadúvanie výstav i mediálnu podporu projektov v hromadných oznamovacích prostriedkoch i na nadviazanie spolupráce medzi miestnymi samosprávami a mimovládnymi organizáciami.”

Ministra obrany autor oslovil ohľadom svojich aktivít v auguste 2015, no nedostalo sa mu odpovede. Rovnako mlčala aj rada iných inštitúcií ako Kancelária prezidenta SR, Matica Slovenská, ...
Myslím, že mali by sa zástupcovia kompetentných orgánov mali poponáhľať, keďže o 2 roky sa bude oslavovať výročie konca Prvej svetovej vojny a 4 roky výročie návratu ruských legionárov zo Sibíri domov.
Dúfam, že sa to neobmedzí na každoročné položenie venca na mohyle najslávnejšieho legionára - Milana Rastislava Štefánika v Brezovej pod Bradlom...

Viac o problematike nájdete na blogu autora: www.bojoslovensko.wordpress.com

Zdroje:

www.bojoslovensko.wordpress.com
www.csol.cz
www.minv.sk
www.mosr.sk
www.valka.cz
www.vs.sk/uevh

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Pánik potvrdil skvelú formu

Útočník získal v posledných šiestich zápasoch deväť bodov za päť gólov a štyri prihrávky.

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

DOMOV

SaS sa vzďaľuje liberalizmu, odchodom Mihála stráca výhodu

Mnohé výrazné osobnosti už v SaS chýbajú.


Už ste čítali?