Pamätníky zabudnutej vojny v Prešovskom okrese

Autor: Stanislav Šimčík | 3.8.2015 o 20:10 | (upravené 3.8.2015 o 22:16) Karma článku: 5,99 | Prečítané:  732x

Na začiatku bola krátka zmienka v obecnej kronike, že na horách nad obcou sa po prvej svetovej vojne bojovalo. Nikto sa však nepozastavil nad tým, že tadiaľ front neprechádzal...

Keď sa k tomu pridalo aj zopár spomienok starších ľudí,ktorí to počuli rozprávania od ešte starších, neodolal som a začal som pátrať. Po hodinách pátrania po internete a knižniciach sa mi začala zobrazovať mozaika jednej zabudnutej vojny. Vojny, ktorá trvala iba niečo cez mesiac a mala tú smolu že sa odohrala krátko po Prvej svetovej vojne a tak obe udalosti splynuli.

Išlo o Maďarsko-Československú vojnu, kedy na jar 1919 napadli boľševické maďarské vojská mladé Československo a snažili sa opäť začleniť Slovensko do Uhorska. Na východe Slovenska tieto vojská rýchlo postupovali a dostali sa až k poľským hraniciam.
V našom regióne sa front zastavil na línii Lipany-Bertotovce-Široké-Kluknava-Margecany.
V takmer každej obci tohto regiónu sa nachádzajú hroby padlých z obidvoch bojujúcich stranách. O niektoré je postarané, niektoré sú zabudnuté, niektoré považované za hroby padlých v 1. alebo 2 sv. vojne. Niektoré už neexistujú... Prečo sa na tieto hroby zabudlo, resp. zabudlo že sú to hroby padlých vo vojne, kedy sa rozhodovalo o tom či Slovensko bude súčasťou Uhorska alebo Československa? Jedným z dôvodov je, že v Maďarsku ktoré vtedy na nový štát zaútočilo vtedy vládli komunisti. A tak náš komunistický režim po roku 1948 nemohol vzdávať pamiatku bojovníkom, ktorí bojovali proti svojim druhom.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tieto náhrobky existovali aj v iných obciach. Z rôznych dôvodov sa však už tam nenachádzajú no obce prejavili záujem ich obnoviť. Či sa nám to podarí uvidíme za pár mesiacov....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Pánik potvrdil skvelú formu

Útočník získal v posledných šiestich zápasoch deväť bodov za päť gólov a štyri prihrávky.

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

DOMOV

SaS sa vzďaľuje liberalizmu, odchodom Mihála stráca výhodu

Mnohé výrazné osobnosti už v SaS chýbajú.


Už ste čítali?