O hmle

Autor: Stanislav Šimčík | 8.1.2014 o 18:25 | (upravené 8.1.2014 o 21:49) Karma článku: 8,20 | Prečítané:  377x

Prerážam hustú hmlu autom a snažím sa spamäti sledovať pomyselnú bielu stredovú čiaru, ktorá tam žiaľ nie je. Pomáham si teda stavom vozovky a hlúpo predpokladám, že práve jej stred by mal byť najmenej poškodený a miesta kde sa vytráca asfalt sú krajnicou. Miestami mám však pochybnosti a radšej spomaľujem - čo sa ukazuje ako dobrá voľba. Je podvečer, tma a Golden Kid - Helena Vondráčková spieva z rádia nejakú extrémne optimistickú pesničku. Tak optimistickú, že jej kombinácia s počasím vonku vytvára príjemne surrealistickú situáciu... ktoré mám nadovšetko rád.

Auto je staršie, otcove a nemám chuť ladiť inú stanicu. Teda úprimne, pokus tam bol ale žiaľ radšej som sa vrátil nazad. Ach tá neochota riskovať boj s technológiami...
Po chvíli legendárnu Helenu strieda iná legenda. Tentokrát ide o Ventil RG – pionierov slovenskej reggae scény. Do éteru z archívu zneje edukatívna „Fajčenie škodí zdraviu“. Moderátor spomína, že v tomto zoskupení hral Jožko Kuruc z Rovinky pri Bratislave, že to „RG“ znamená „Rovinkoví Gentlemani“ a že ich najväčším hitom bola „Radšej budem dnes aktívny (ako zajtra radioaktívny)". Vraj tým predpovedali budúcnosť, keďže o pár rokov neskôr po interpretácii napokon vybuchol Černobyľ. Ako to už u rozhlasových moderátorov býva, nepustia kazetu s nahrávkou, o ktorej rozprávajú ale úplne niečo iné – tentokrát „Nervóznu famíliu“. Prerážajúc hustú hmlu s viditeľnosťou po masku chladiča zisťujem, že to až taká zlá pesnička nebude.
V neďalekej obci tesne míňam neviditeľnú éterickú stredoškoláčku s cigaretou v ústach. Hoci ju míňam od chrbta, lepšie ako jej telesnú schránku vidím uhlík cigarety niekoľko centimentrov od jej úst. Možno, že s tými reflexnými páskami to nebol až taký zlý nápad. Nervózna família hlási koniec a konečne sa blížim k Mestu. Zrazu sa objavujú aj stredové pásy na ceste a tých spolupútnikov je zrazu viac. Dovtedy som bol sám...Vyššia bezpečnosť si však zobrala svoju daň v podobe straty intimity...
Sychravé počasie a husté hmlisté som sa naučil mať rád v Anglicku. Dôvod bol prozaický – ako pracovníkovi nočnej smeny sa mi za sychravých chladných dní lepšie spalo. Horúci letný slnečný deň bol skôr pohromou. Prevaľovanie sa na posteli, počúvanie kriku školákov z ulice, počítanie ovečiek, predstava nočnej smeny – to rozhodne veľa sympatií voči slnku nepridá. Doma, už nemusím pracovať v noci no určité dojmy a emócie ostali.

Nebožtík Lou Reed si občas v jednej pesničke spieval

„Kto miluje slnko?
Nie každý...
Kto miluje dážď?
Koho zaujíma, že  plodí kvety?“


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Pánik potvrdil skvelú formu

Útočník získal v posledných šiestich zápasoch deväť bodov za päť gólov a štyri prihrávky.

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

DOMOV

SaS sa vzďaľuje liberalizmu, odchodom Mihála stráca výhodu

Mnohé výrazné osobnosti už v SaS chýbajú.


Už ste čítali?