Glamrock a pubrock - anglickí prechodcovia punku

Autor: Stanislav Šimčík | 5.7.2012 o 21:00 | (upravené 5.7.2012 o 21:45) Karma článku: 4,96 | Prečítané:  714x

Podľa rôznych publikácií sa môže zdať, že v rokoch 1970-1976 všetko dôležité pre vznik punku sa odohráva v USA. Pôsobia tu totiž proto-punkeri Iggy Pop, New York Dolls, Patti Smith alebo Richard Hell. Čo sa však dialo vtedy v Británii? Veď už o pár rokov neskôr si Británia punk prisvojí ako vlastné dieťa.


Pre túto búrlivú explóziu punku v roku 1976 mali dôležitý vplyv dve hudobné vlny vtedajšej britskej scény – glamrock a pubrock.
Glamrock nastúpil na scénu začiatkom 70. rokov a vyplnil tak vákuum, ktoré ostalo po skončení éry The Beatles. Prvou veľkou osobnosťou, ktorú vyprodukovala a komerčne zabodovala bol Marc Bolan so zoskupením T-Rex. Od neho odvodzujú svôj pôvod nielen punkrockeri ale aj metalisti. Trochu väčší  vplyv mal však na punkrock jeho nástupca David Bowie alias Ziggy Stardust.

Ziggy Stardust na svojom zenite


Stačí pohľad na akékoľvek video z tohto obdobia a dôvody sa ľahko nájdu. Jednoduchá hudba, dôraz na vizuálnu stránku, androgýnnosť,  sexualita, zafarbené vlasy, make-up… Glamrock zažil svoj okolo roku 1974, teda v  čase kedy David Bowie sa rozhodol, že s týmto projektom končí a skúsi niečo iné. To však už v hudobnej scéne populárnej hudby začali dominovať dinosaurie a progrockové zoskupenia ako napr. Led Zeppelin, Deep Purple, Pink Floyd, The Rolling Stones, Emerson,Lake and Palmer. Tí si zvolili nový prístup k hudbe - založený na prehnanej snahe o virtuozitu, dlhých inštrumentálnych sólach, nákladných štadiónových koncertoch, odmeranosti voči poslucháčom...
Ešteže sa začiatkom 70. rokov objavil pubrock, čiže krčmový rock. Táto vlna bola hudobne nekomplikovaná a jej hlavnou úlohou bolo prilákať ľudí do pubu a spríjemniť im večer. Úlohou priekopníka zohralo  neznáme americké zoskupenie Eggs over Easy, ktoré prišlo do pôvodne Londýna nahrať album, no vďaka svojmu širokému repertoáru začali hrávať v jednom pube ako živý jukebox. Táto udalosť inšpirovala zopár Londýnčanov aby sformovali svoje kapely.
Špecifikom pubrocku bolo to, že v jeho prípade išlo skôr o fenomén živého hrania v kluboch. Zopár zoskupení síce vydalo nahrávky, no veľkými hudobnými vydavateľstvami bola scéna ignorovaná. Všetky pubrockové zoskupenia dokopy vydali asi iba 150 000 nahrávok.
Vo všeobecnosti podľa tvorby sa pubrockové zoskupenia dajú rozdeliť do troch skupín – tvrdý rythm&blues, funk a country.TPrvý menovaný sa vracal k tvorbe rockabilly umelcov z 50. rokov ako Elvis Presley, Little Richard alebo Chuck Berry bol dominantným prúdom pubrocku.


Dr. Feelgood - králi pubrocku

Jeho vlajkovou loďou sa stali Dr. Feelgood, charakterizovaní nekompromisnou jednoduchou tvrdou hudbou a priamym kontaktom s publikom. Práve na  tomto kontakte s publikom si zakladala celá neskoršia punková scéna. V malých londýnskych puboch sa na pubrockových koncertoch každý návštevník cítil ako poslucháč stojaci v prvom rade na koncerte. Množstvo skonzumovaného alkoholu u poslucháčov malo dva následky – aj slabé kapely sa zdali po pár pivách lepšie a sprievodné násilnosti na koncertoch. V roku 1975 kedy pubrock zažíva svoj vrchol, sa začína objavovať nová vlna, ktorá z neho vychádza no neskôr ho nekompromisne zabije – punk. Iba veľmi málo pubrockových zoskupení prežije túto zmenu. Za všetkých spomeniem Dr. Feelgood a Eddie And The Hot Rods. Elvis Costello, Ian Durry, Joey Strummer radšej opúšťajú svoje staré kapely a stávajú sa jedni z najväčších hviezd ranej punkovej scény.


Joey Strummer, budúci líder punkových The Clash ešte ako líder 101ers

Napriek tomu, že punkrock zabil pubrock, bez pubrocku by nebol žiaden punkrock. Veď Sex Pistols pôsobili ako predkapela pubrockových zoskupení, Dr. Feelgood hrali s Ramones v New Yorku, prvý punkový singel New Rose od Damned vyšiel za peniaze speváka Dr. Feelgood. V roku 1976 však už punkrock s pubrockom nechce nič mať. Stávajú sa pre neho rovnakým nepriateľom ako progrock. Podľa speváka Sex Pistols Johna Lydona pubrock zlyhal v súboji so štadiónovými kapelami a uzavrel sa do vlastného elitárskeho sveta.

Zdroje:

en.wikipedia.org
nme
punk77.co.uk
uncut


 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Pánik potvrdil skvelú formu

Útočník získal v posledných šiestich zápasoch deväť bodov za päť gólov a štyri prihrávky.

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

DOMOV

SaS sa vzďaľuje liberalizmu, odchodom Mihála stráca výhodu

Mnohé výrazné osobnosti už v SaS chýbajú.


Už ste čítali?