Krátky sprievodca pre kupujúceho svoju prvú platňu

Autor: Stanislav Šimčík | 23.4.2012 o 19:07 | (upravené 23.4.2012 o 22:00) Karma článku: 8,05 | Prečítané:  1250x

Niet pochýb o tom, že vinylová platňa zažíva svoju renesanciu. Napriek svojej nepraktickosti a zlej kopírovateľnosti si stále nachádza čoraz viac priaznivcov. Možno, že vďaka ére digitálnej hudby a jej možnosti stiahnuť si ju za pár sekúnd z internetu, skutoční milovníci hudby hľadajú niečo hmatateľné, skutočný dôkaz, že ak raz dôjde v kybernetickom svete k niečomu zlému, niečo im ostane.

Raz to bude mať veľkú hodnotu, vraví takmer každý kto si prezerá starú LP platňu. Škoda len, že si to myslia aj veľa ľudí čo predáva svoje platne na slovenských  a českých inzertných serveroch. Áno hodnota niektorých platní bude stúpať, no predajcovia a platne musia dodržať niekoľko kritérií.

Rok vydania. Čím staršie tým lepšie. Netýka sa to len roku narodenia zakladajúceho člena nejakého zoskupenia. Skôr sa jedná o históriu vydania. Ak sa platná u poslucháčov ujala, urobí sa reedícia. Ak aj potom nieje trh nasýtený urobí sa ďalšia. Príklad: Prvý album The Beatles Please Please Me bol v roku vydania iba v Británii 3x znovuvydaný. Túžite po prvom vydaní? Pripravte si zhruba 1600 libier.
Údaje o vydaní nájdete na platni pod tzv. matrix number, ktoré si potom porovnáte s číslami na špecializovaných serveroch. Niekedy sú platne očíslované. Čim nižšie číslo tým lepšie. Taký Biely album od The Beatles s číslom 000 0005 sa predal za pekných 31 000 dolárov.


 

Stav platne. Hlavný kameň úrazu tunajších predajcov. Aj keď platňa spĺňa predošlé kritérium, jej stav môže všetko zvrátiť v jej neprospech. Pri stave platne sa hodnotia 2 kritéria – stav obalu a samotný stav nahrávky. Pre jej ohodnotenie sa používa zaužívaná stupnica – mint (úplne nová, častokrát ešte zabalená), near mint (takmer ako nová, hraje bez šumu), excellent (malé znaky po platni, žiadne škrabance), very good plus (predchádzajúci majiteľ sa o platňu staral), very good (v tichých pasážach počuť šum a praskanie), good (platňa hraje bez preskakovania, no praská), poor (platňa preskakuje). Podobne sa hodnotí aj obal, pričom ten častokrát svojím poškodením veľa napovie o stave platne. Jej najlepším ukazovateľom sú hrany obalu.

 

Vydané množstvo a kvalita tvorby interpreta. Aj keď sa môže zdať, že druhý faktor je dôležitejší, nieje to tak. Častokrát kvalitnejší interpreti vydávajú nahrávky vo veľkých nákladoch, čo v konečnom dôsledku vedie k ich inflácii. Ak je však platňa kvalitná drží si svoju cenu. Mnohí “malí” interpreti však mamutov môžu cenou preskočiť. Príkladom je nie celkom známy soulový umelec Frank Wilson a jeho singel Do I love you? V tomto prípade existujú iba dve známe pôvodné nahrávky, pri čom jedna z nich sa predala za 25 000 libier.

 

V prípade Franka Wilsona stav či obal nezohrával úlohu, dôležitá bola jedinečnosť

 

Obal. Takmer 40 percent ceny platne tvorí obal. Nemyslím tým jeho stav ale skôr umeleckú kvalitu. Dobrým obalom sa dá zvýšiť ale aj znížiť cena platne. Mnohí interpreti si pozvali na túto náročnú úlohu renomovaných maliarov a fotografov a vznikli tak skvelé vysoko hodnotené obaly ako Sticky Fingers, The Velvet Underground and Nico, Nevermind The Bollocks alebo Sgt. Pepper. Nič sa nedá pokaziť ani dobre vyhotovenou fotografiou skupiny alá 60.roky.Škandalózna platňa The Rolling Stones s ozajstným zipsom vytvorená Andym Warholom

 

Výnimočnosť. Zle zoradené názvy skladieb, preklep, fotografia úplne iného interpreta? Všetku takéto chyby sú pre platňu iba plus a lepšie zhodnocujú investíciu do platne ako termínovaný vklad v istej banke.

 

Punkeri The Damned museli byť riadne prekvapení, keď na druhej strane obalu našli fotografiu úplne iných ľudí

 

Vydavateľstvo. Niektoré vydavateľstvá si počas histórie populárnej hudby vybudovali z nejakých dôvodov kultovú povesť a tak sa ich platne predávajú dodnes dobre bez toho aby sa pri kúpe hľadelo na názov interpreta. Pekným príkladom sú ska a rocksteady platne od Blue Beatu alebo Trojan Records.

 

Spojitosť s umelcom. Akékoľvek spojenie s umelcom výrazne zvyšuje cenu. Najjednoduchším spôsobom je si ju dať podpísať. Tým zložitejším je si ju dať podpísať krátko pred úmrtím umelca. Album Johna Lennona a Yoko Ono Double Frantasy podpísaný Lennom 5 hodín pred smrťou sa napríklad predal za 150 000 dolárov.

 

Takýto album podpísal Lennon 5 hodín pred smrťou

Kompilácia vs. album vs. singel. Iba zriedkakedy dokáže kompilácia predbehnúť v cene album. Je to azda kvôli tomu, že vychádza v snahe niečo bilancovať alebo zarobiť a častokrát z finančných dôvodov sa ku hitom napchá kopa "vaty". Občas však aj kompilácia môže byť vysoko hodnotená. Má to však ťažšie ako album a tak musí byť tak skutočne vynimočná. A single? Tie z hľadiska ceny jednoznačne vedú tento minirebríček. Kedže obsahujú priestor iba pre dve nahrávky, ktoré mali dobiť hitparádu a zarobiť čo najviac, kvalitou sa na nich nešetrilo. Navyše množstvo reggae a soulových umelcov považovalo vydávanie albumov za zbytočný prepych a tak ich tvorba sa zachovala iba na singloch.

 

Napriek tomu, že ide iba o kompiláciu, album Legend od Boba Marleyho je stále dobre hodnotený

Krajina vydania. Rôzne edície v exotických krajinách v prípade, že sú dodržané aj iné kritéria zaručia platni atraktívnosť. V tomto prípade vedú z neznámych príčin japonské edície. Kúpte si japonskú edíciu od The Beatles alebo Stones, zabudnite na ňu a nájdite ju o 20 rokov niekde v skrini - to je jednoduchá cesta k získaniu zberateľského kúsku.


Japonská edícia Ramones

 

Kombinácia aspoň niektorých faktorov (pričom stav je sám o sebe najdôležitejši) zaručí, že platňa po niekoľkých rokov správneho skladovania nestratí na cene a majiteľ ju stále môže so ziskom predať. Nesmie však zabudnúť na zlaté pravidlo vinylového sveta: „Platňa má takú cenu, akú je za ňu ochotný zaplatiť kupujúci.”

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Pánik potvrdil skvelú formu

Útočník získal v posledných šiestich zápasoch deväť bodov za päť gólov a štyri prihrávky.

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

DOMOV

SaS sa vzďaľuje liberalizmu, odchodom Mihála stráca výhodu

Mnohé výrazné osobnosti už v SaS chýbajú.


Už ste čítali?