Reggae a SKA v slovenskej popkultúre 80.rokov

Autor: Stanislav Šimčík | 29.1.2012 o 15:28 | (upravené 29.1.2012 o 15:55) Karma článku: 8,31 | Prečítané:  1935x

Začiatkom 80.rokov sa zdá, že slovenská hudobná scéna svojou progresivitou a reakciou na aktuálne trendy vo svete predbieha českú. Možno je to aj kvôli tomu, že práve v Bratislave sa dá chytiť rakúska televízia ORF, ktorá informuje o týchto trendoch. Sex Pistols, The Clash, The Specials, Madness a mnoho iných menia spôsob nazerania na hudbu. Tak asi v už v roku 1979 vznikajú čisto reggae zoskupenia Ventil RG a Brutus. Aj ich však postihol osud mnohých vtedajších punkových kapiel, s ktorými sa kamarátili a napriek lokálnej popularite a talentu sa im z politických dôvodov nepodarilo nahrať album. Z najslávnejšieho SKA zoskupenia 80. rokov  - Ventilu RG sa však napokon vyprofilovali dve skupiny,ktoré na pôvodný odkaz kapely nadväzovali.

Prvým bol Vidiek. Ten sa nikdy netajil týmto odkazom a navyše ho po inspirácii sólovou tvorbou Joeya Strummera z The Clash obohatili o prvky world music. Populárne skladby "Fajčenie škodí zdraviu" a "Nervózna família", ktoré často hrávajú na koncertoch patrili práve repertoáru Ventil RG.Druhým zoskupením ak sa to dá nazvať bolo Midi na čele s vtedajším najznámejším bratislavským skamanom Robom Grigorovom. Ten vo Ventile RG pôsobil na poste speváka počas Kuricovej neprítomnosti z dôvodu vojenčiny a toto obdobie sa mnohými fanúšikmi pokladá za to najlepšie. Robo po odchode vydáva s Midi  roku 1987 výborný debutový album, na ktorom nechýbajú ska hity ako "Edo" a alebo "Bol raz jeden žiak",za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani anglickí The Specials alebo Madness.


Vplyv týchto skupín sa však neobmedzoval iba na underground. Prakticky každá vtedajšia skupina (dokonca aj metalová) mala v svojom repertoári aspoň jednu reggae skladbu. V roku 1983 mu neodolal ani Prešovčan Peter Nagy. Ten so debutovým svojím  singlom "Profesor Indigo" o nepopulárnom učiteľovi na gymnáziu "Konštantínka", budí dojem ako keby letné prázdniny strávil v londýnskom Brixtone.


O tri roky neskôr sa o mix new wave a reggae snaží dlháň Richard Muller so svojím zoskupením Banket. Z experimentu sa stáva hit a skladba so s nádychom sociologického experimentu “Po schodoch” sa  neodmysliteľne spája s vtedajšou hudbou 80. rokov.


Ani vtedajšie dievčatá však nechceli ostať bokom. Akási východniarka Beáta Dubasová v roku 1987 na svojom debute "Beáta" ponúka “Dievča z reklamy”. Príbeh o modelke je obalený v jamajskom obale a vtedajšie diskotéky mali ďalší hit.

O jeden z vtedajších najväčších diskotékových zbližovačov dievčat a chlapcov vtedajších rokov sa postarala istá súrodenecká dvojica. V roku 1985 natupírovaní súrodenci Hečkovci vydávajú výborný singel "Talianský muzikál". Pre mňa celkom nepochopiteľná zmes talianska a  reggae sa stretáva s úspechom takým veľkým, že ešte aj dnes si ju niekedy púšťame v miestnej krčme.

 


Reggae sa však hrávalo aj v Seredi. Odtiaľ pochádza zoskupenie Zenit. Tí v roku 1988 vystupujú v Triangli s “Keď ťa nechá dievča”. Hlboko filozofický text s úmyslom uľahčiť na srdci opustenému mládencovi neskôr v 90. rokoch preberá zoskupenie Salco a v ére danceflooru ním úspešne konkurujú aj takým hviezdam ako boli Maduar alebo MC Erik a Barbara.


Ak bolo tých skladieb a skupín nasiaknutých jamajskou hudbou viac bez problémov ich pripomeňte v diskusii. Rád si rozšírim obzor.

Zdroje:

kopec časopisov a platní
sk.wikipedia.org
ska.sk
youtube.com

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Amerika posilňuje námorníctvo

Hlavný nástroj vojenskej prevahy čaká rozširovanie.

EKONOMIKA

Prečo je pre ľudí dobré, že začali ceny opäť rásť?

Výška prídavkov a dávok by sa mala rozmraziť a ich suma by mala opäť začať rásť.

DOMOV

SaS sa vzďaľuje liberalizmu, odchodom Mihála stráca výhodu

Mnohé výrazné osobnosti už v SaS chýbajú.


Už ste čítali?