Úsmev Plážových chlapcov a Chrobáci

Autor: Stanislav Šimčík | 14.12.2011 o 20:37 | (upravené 14.12.2011 o 20:54) Karma článku: 3,91 | Prečítané:  1028x

V roku 2004 vyšiel po  37 rokoch dlho odkladaný album Smile Briana Wilsona, mozgu skupiny The Beach Boys. Samotnému Brianovi počas jeho tvorby roku 1967 veľmi do smiechu nebolo, veď kvôli nemu takmer prišiel o rozum.

V našom stredoeurópskom prostredí prevláda názor že 60. roky sa niesli v znamení bitky medzi The Beatles a The Rolling Stones. K všetkej úcte k Stones v tejto dekáde najväčším rivalom chrobákov boli americkí The Beach Boys. Oba zoskupenia po úspechu svojich prvých albumov sa neuskojili s vtedajším smerovaním hudby a rozhodli sa exprimentmi ju posunúť ďalej. S takouto filozofiou The Beach Boys vydávajú roku 1966 skvelý album Pet Sounds. Preplnený zvukmi flauty, organu, čembala či zvončeka z bicykla alebo plechovky od koly, poslucháčovi otvárajú nový svet a posúvajú dovtedy vymedzené hranice. Pochopiteľne sa dostavujú aj skvelé recenzie a časopis The Rolling Stone ho dokonca zaraďuje na druhé miesto najlepších albumov v histórii.Po
jeho vydaní pracujú the Beach Boys na vydaní nového album The Smile. Kým zvyšok skupiny koncertuje, Wilson sa zatvára v štúdiu a dopredu nahráva aranžmány pre skladby. Jeho posadnutosť albumom prerastá mieru a začínajú sa u neho prejavovať výrazné psychické problémy. Jeden čas si dokonca myslí, že nahrávanie skladby Fire má za následok vznik niekoľkých požiarov v okolí štúdia. Nahráva sa únavne stále dokola a napätie medzi Wilsonovým egom, skupinou a jeho rodinou je na nevydržanie.

Začiatkom roku 1967 prebieha finálna fáza nahrávania. Tlačí sa obal, 12 stranový booklet a letáky, inzeruje sa v časopisoch. Všetko je na najlepšej ceste kým Wilson niekedy vo februári nepočuje počas jazdy autom z rádia "Strawberry fields forever" od The Beatles.
Zastavuje auto a spolusediacmeu hudobé postupy použité v skladbe komentuje slovami “The Beatles to dokázali prví”.V máji 1966 vydavateľstvo Capitol stále dúfa, že The Beach Boys album vydajú. Wilsonovi sa však nepáči postoj vydavateľstva, ktoré sa rozhodlo že neposkytne albumu rovnakú podporu ako chystanému albumu The Beatles. Kým on chcel The Beach Boys položiť na úroveň The Beatles, Capitol chcel od nich pesničky o slnku, surfe a autách. Vydavateľstvo tak oznamuje verejnosti, že album nevyjde.
O mesiac vychádza Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band The Beatles, podľa kritikov najlepšia a podľa poslucháčov jedna z najpredávanejších nahráviek histórie.

The Beach Boys však podľa kontraktu museli nahrať nejaký album. Wilson tak pomiešal nové skladby so skladbami zo Smile a vychádza album The Smiley Smile. Najúspešnejšim singlom sa stala známa "Good Vibrations", pôvodne nahratá pre Smile. 3 a polminútová skladba si vyžiadala 17 nahrávaní v štyroch štúdiach, na 90 hodín magnetickej pásky a to všetko za vtedajších 15 000 dolárov. Singel je jednotkou v rebríčkoch, no album sa však nestretáva s úspechom a Wilson to chápe ako odmietnutie sojich umeleckých kvalít a rezignuje na úlohu rivala The Beatles.
Celý Smile nasledujúce roky leží na kotúčoch niekde v pivnici a dostáva status zlatého grálu zberateľov platní. Rôznymi spôsobmi sa na verejnosť neskôr dostávali kúsky diela no k plnohodnotnému uspokojeniu poslucháčov došlo až roku 2004,kedy Brian Wilson vydáva Smile ako svoj sólový album. Ako album, ktorý charakterizoval slovami „tínedžerská symfónia pre Boha“.

 

 


Zdroje:

allmusic.com
en.wikipedia.org
nme
MOJO
youtube.com

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Amerika posilňuje námorníctvo

Hlavný nástroj vojenskej prevahy čaká rozširovanie.

EKONOMIKA

Prečo je pre ľudí dobré, že začali ceny opäť rásť?

Výška prídavkov a dávok by sa mala rozmraziť a ich suma by mala opäť začať rásť.

DOMOV

SaS sa vzďaľuje liberalizmu, odchodom Mihála stráca výhodu

Mnohé výrazné osobnosti už v SaS chýbajú.


Už ste čítali?