The Jam - nekomerčne úspešní

Autor: Stanislav Šimčík | 8.9.2011 o 18:00 | (upravené 8.9.2011 o 18:06) Karma článku: 4,13 | Prečítané:  813x

Keď sa povie rok 1977 fanúšikom hudby ihneď príde na um prienik punku do vtedajšieho mainstreamu a vzostup zoskupení ako Sex Pistols alebo The Clash. Napriek ich nepopierateľnému prínosu, najúspešnejším zoskupením tohto obdobia boli The Jam, ktorí z punku síce vychádzali no aj naďalej v skúšobni počúvali soul.

The Jam vznikli na strednej škole okolo roku 1972 a ako mnohých vtedajších skupín začínali s prerábkami jednoduchých raných rock’n’rollových nahrávok z 50.rokov. Smerovanie skupiny výrazne zmenil až stret kapelníka Paula Wellera so soulovou hudbou a subkultúrou Mods. Paul si ihneď zaobstaral úzky oblek, zelený vojenskú kabát z obdobia kórejskej vojny a štýlový skúter Lambretta.
Rok 1977 našiel The Jam pripravených. Koncertujú spolu s prvými britskými punkovými kapelami a už v máji vydávajú debut “In the city”. V skúšobni však neprestávajú počúvať soul a ich hudba sa o niekoľko rokov bude uberať týmto smerom. Traja modi pózujúci na obálkach časopisov a hrajúci v kluboch neušli pozornosti idiluchtivej mládeže a tak sa The Jam spolu s filmom Quadrophedia stávajú obroditeľmi subkultúry mods, ktorá v tomto období zažije svoju renesanciu a bude úspešne konkurovať trochu unaveným punkerom.


V roku 1980 vydávajú singel “Going Underground”, ktorý sa týždeň po vydaní stáva britským číslom 1. Takýto úspech sa im ešte podarí trikrát a stávajú sa najúspešnejším zoskupením spomedzi skupín prvej vlny punku. Postupne sa však od punku odkláňajú a čoraz viac je ich hudba ovplyvnená soulom… a politikou. Kým The Jam začínala ako kapela s konzervatívnymi názormi o britskom impériu, postupne sa pretrasnformovala na hlasného hovorcu londýnskeho robotníka a kritika estamblišmentu.. v roku 1982 vydávajú svoj posledný album “The Gift”, ktoŕý sa spolu s dvomi singlami dobýva vrchol rebríčka predajnosti a následne sa rozpadajú.
Paul Weller ihneď zakladá novovlné zoskupenie The Style Council s ktorým vydrží až do 90.rokov, neskôr koncertuje sólovo.
Počas môjho pobyt vo Veľkej Británii som si nemohol nevšimnúť akýsi opar vznášajúci sa nad miestnou hudobnou scénou v podobe The Jam. Každý ich pozná, Paul otravuje stále  v hudobných časopisoch, vyhráva ceny za najlepšie albumy a najnovšie aj navrhuje oblečenie pre jednu športovú značku.

 

Zdroje:
en.wikipedia.org
Mojo
Q

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Amerika posilňuje námorníctvo

Hlavný nástroj vojenskej prevahy čaká rozširovanie.

EKONOMIKA

Prečo je pre ľudí dobré, že začali ceny opäť rásť?

Výška prídavkov a dávok by sa mala rozmraziť a ich suma by mala opäť začať rásť.

DOMOV

SaS sa vzďaľuje liberalizmu, odchodom Mihála stráca výhodu

Mnohé výrazné osobnosti už v SaS chýbajú.


Už ste čítali?