Keď 60. roky boli už 70te.

Autor: Stanislav Šimčík | 3.6.2011 o 18:38 | (upravené 3.6.2011 o 22:57) Karma článku: 5,06 | Prečítané:  1391x

The Beatles počas svojej 10 ročnej existencie dokázali takmer nemožné. Na jednej strane boli hitmakermi, idoly zástupov dievčat a akýsi národný poklad a na druhej strane nebojácni a nekompromisní experimentátori. Na ich “Bielom” albume z roku 1968 sa nachádza aj prametalová skladba “Helter Skelter”.

Samotný album The Beatles z roku 1968 je zvláštnym zjavom. Dvojdiskový počin vyšiel bezmenne v bielom obale bez akýchkoľvek obrázkov alebo grafík. Napriek tomu je hodnotený ako jeden z najlepších obalov hudobnej histórie.  Z hudobného hľadiska ide o najrozmanitejší a najexperimentátorský album chrobákov. V skutočnosti sa ani nedá hovoriť o ucelenom albume skupiny ale akúsi kompiláciu, na ktorej sú zozbierané skladby Paula McCartneho a skupiny, Johna Lennona a skupiny, George Harrisona a skupiny a nakoniec Ringa Starra. Tak sa na 4 diskoch dá nájsť okrem tradičných bigbítových skladieb aj rockabilly (Back in The USSR),folk (Blackbird), ska (Ob-la-di-da) alebo aj akýsi prapredok heavy metalu, punk a hardrocku Helter Skelter.
McCartneho výmysel je tu  stelesnený do extrémnej podoby mixujúcej hluk, dravosť a špinavosť zvuku v takej podobe akú to vtedajšia hudobná cenzúra dovoľovala. Skladba bola a niekoľkokrát nahrávaná a zrejme musela stáť veľa síl, veď v závere je počuť Ringa kričať: “Mám mozoľ na prste!”
Biely album sa dostal na prvé miesto predajnosti a otvoril cestu iným zoskupeniam, ktoré ponúknutú myšlienku neskôr zrealizovali v oveľa radikálnejšej podobe.

 

 

Idea hudobnej dravosti, však nebola nová. Už v roku 1965 vydáva londýnske zoskupenie The Who svoj debutový album My Generation. Akýsi veľvyslanci hnutia mládeže Mods tu prezentujú koláž tradičného bigbítu vtedajších čias, rhytm and bluesu a prapunku.

Najznámejšou skladbu albumu je rovnomenný singel “My Generation”, ktorá je svojskou generačnou výpoveďou dobového  mladíka. "Dúfam, že zomriem skôr ako zostarnem" kričí do celého sveta a obviňuje spoločnosť z nedostatku slobody.  O hneve a frustrácii sa nedá vypovedať ticho a tak aj hudba verne kopíruje text. Jednoduchosť, agresivita, hluk, to je vzor ako bude o necelých 12 rokov hrať celá punková generácia.

"Možno, iba možno  boli The Who dôležitejší ako The Rolling Stones" napísal  pred pár rokmi recenzent časopisu Q

 

 

Zdroje:
en.wikipedia.org
Q
Mojo

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Amerika posilňuje námorníctvo

Hlavný nástroj vojenskej prevahy čaká rozširovanie.

EKONOMIKA

Prečo je pre ľudí dobré, že začali ceny opäť rásť?

Výška prídavkov a dávok by sa mala rozmraziť a ich suma by mala opäť začať rásť.

DOMOV

SaS sa vzďaľuje liberalizmu, odchodom Mihála stráca výhodu

Mnohé výrazné osobnosti už v SaS chýbajú.


Už ste čítali?