Valiacemu sa kameňu bude 70

Autor: Stanislav Šimčík | 21.5.2011 o 13:43 | (upravené 21.5.2011 o 14:17) Karma článku: 4,40 | Prečítané:  1284x

Jedna z najdôležitejších osobností hudby posledných 50 rokov - Bob Dylan sa o niekoľko dní dožije 70. rokov. Autor skladieb ako Blowin' in the wind, Subterranean homesick blues alebo Like a rolling stone pôsobí miestami ako živý pamätník 60 rokov. Jeho tvorba je však aktuálne aj dnes.

Bob Dylan sa narodil ako Robert Zimmerman roku 1941 v židovskej rodine. Ako 14 ročnému sa mu dostala do ruky gitara a čoskoro začal hrať odpočúvané skladby z rádia. Ovplyvnený idolmi ako James Dean alebo Elvis Presley sníval o inom živote ako vo svojom malomestskom rodisku. Príležitosť uniknúť mu dalo až štúdium na Univerzite v Michigane, so svojim bohémskym študentským prostredím. Tu sa stretáva s bluesom a folkom čo poznačuje celú jeho kariéru. Mení si priezvisko na Dylan a v roku 1961 vydáva eponymný debut, ktorý sa stretáva so zlým recenziami a ešte horším predajom. Skutočný hit prichádza už v roku 1962 v podobe protestu songu “Blowin' in Wind”. Dylanova sláva rastie a stáva sa hovorcom vtedajšej nespokojnej generácie odrastenej na beatnikoch. V tomto období vydáva ďalší protestsong “Subterranean homesick blues”, ktorý sa pýši dvomi zaujímavosťami -  hudobným prejavom sa jedná o akúsi pra-nahrávku hip-hopu a jej video  je jedným z prvých videoklipov v zmysle aký poznáme dnes.


V roku 1965 mení akustickú gitaru za elektrickú a vydáva dva vysoko hodnotené albumy “Bring it all back home” a “Highway 61 revisited”. Rok na to dochádza k závažnej udalosti – Dylan ťažko havaruje na motorke a bojuje o život. Táto udalosť je pre Dylanológov taká významná, že jeho tvorbu rozdeľujú na pred a po havárii. Poďla vlastných slov Dylan si po nehode uvedomil rýchly a zničujúci životný štýl, ktorý viedol a ľudí na ktorých zarábal. Odchádza do ústrania, venuje sa rodine a píše knihu "Tarantula". Až po 8 rokoch, presnejšie v roku 1974 sa vydáva na svoje prvé turné po nehode. Navštevuje z vraždy obvineného boxera Hurricena Cartra a na jeho podporu skladá pieseň "Hurricane". Návrat do kolobehu šoubiznisu však Dylan opäť priviedol k nezdravému životnému štýlu a závislostiam.

Koncom 70. rokov sa vďaka kresťanstvu z toho dostáva a vyhlasuje za znovuzrodeného kresťana. Vydáva niekoľko kresťansky orientovaných  albumov, no nasledujúcich 10 rokov jeho tvorba má klesajúcu kvalitu. V roku 1988 sa vydáva na svoju večnú Neverending tour, ktorá trvá dodnes. Ku návratu na svoj predošlý piedestál dochádza až v polovici 90.rokov kedy je nominovaný na Nobelovú cenu za literatúru, vystupuje pred pápežom a vydáva vysoko hodnotený album “Time of Mind”. V roku 2001 získava Oscara za skladbu “Things have changed” použitú vo filme "Wonder Boys". V roku 2006 vydáva ďalší skvelý album "Modern Times", dosahujúci číslo 1 albumového rebríčka a za ktorý získava navyše dva ocenenia Grammy. Nie zlé nato, že počas celej karíery podobne ako Joe Strummer z The Clash bol obviňovaný z toho, že vôbec nevie spievať. V tom istom roku 2006 začína svoju kariéru Dj v jednom rádiu, kde počas troch rokov mal svoju víkendovú reláciu. V roku 2010 vystúpil aj u nás, v Bratislave.
Toť história a štatistiky. Čo napísať viac? Bez Boba Dylana by sme si dnešnú hudbu nevedeli predstaviť. Hudba pred ním slúžila viacmenej iba na zábavu alebo relax. Dylan ju dokázal svojimi textami povýšiť na jednu úroveň s knižnou literatúrou a ukázal, že sa dá aj využiť ako zdieľovací prostriedok. Veď práve cez platne sa najrýchlejšie šírili myšlienky akejkoľvek subkultúry alebo hnutia. Všetko najlepšie!

Zdroje:
en.wikipedia.org
freerepublic.com
guardian.co.uk
new-pony.com

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Amerika posilňuje námorníctvo

Hlavný nástroj vojenskej prevahy čaká rozširovanie.

EKONOMIKA

Prečo je pre ľudí dobré, že začali ceny opäť rásť?

Výška prídavkov a dávok by sa mala rozmraziť a ich suma by mala opäť začať rásť.

DOMOV

SaS sa vzďaľuje liberalizmu, odchodom Mihála stráca výhodu

Mnohé výrazné osobnosti už v SaS chýbajú.


Už ste čítali?