Úpadok hnutia skinheads

Autor: Stanislav Šimčík | 25.2.2011 o 17:18 | (upravené 25.2.2011 o 17:29) Karma článku: 6,63 | Prečítané:  2726x

Začiatok 70.rokov prináša do skinheadskeho hnutia výrazné zmeny. Po vzostupe hnutia prichádza pomaly pád. Narastajú násilnosti a pomaly sa končí aj deklarovaná jednota s černošskou populáciou.

Typický suedeheadTypický suedehead

Skinheadske hnutie vzniká koncom 60.rokov ako syntéza vtedajšej belošskej subkultúry Mods a černošskej Rude Boys. Tieto na prvý pohľad odlišné svety paradoxne našli spoločnú reč a dokázali kooperovať. Jedným z hlavných faktorov tohto úspechu bola pravdepodobne anglofónnosť vtedajších prisťahovalcov z bývalých kolónii, zdieľajúcich rovnaké hodnoty a normy ako väčšinová britská populácia. Kým prvá vlna prisťahovalcov z Karibiku bola viacmenej kvalifikovaná (šoféri, zdravotné sestry) a úspešne sa zaradila do pracovného života, koncom 60.rokov prichádza do generácia celkom iná vlna. Tá už je menej alebo vôbec nekvalifikovaná a vysnívaná Británia im nedokáže vyplniť ambície a sny.

Táto dezilúzia sa prenáša aj do hudby. Dominantnú hudbu v skinheadskom hnutí zvanú rockstedy, čo je pomalšia verzia ska nahrádza ešte pomalšie reggae. V textov už nedominuje láska, dievčatá alebo tématika rude boys ale čoraz výraznejšie sa prejavuje sociálny a rastafariánsky vplyv. Síce náboženské zmienky v textoch sa dali pozorovať aj u rocksteady, v reggae sú oveľa častejšie. Západná spoločnosť je označovaná ako Babylon a černošskí prisťahovalci sa cítia ako v starovekom Egypte zajatí Izraeliti (pozri Bob Marley – Exodus).Pre skinheads sú takéto texty ťažko pochopiteľné, cudzie a dochádza ku rozkolu s černošskou populáciou. Podľa Dicka Hebdiga reggae dospelo a skinheads boli odsúdení k večnej mladosti.

Suedeheads a Bootboys

V skinheadskej móde dochádza k zmenám. Najvýraznejším znakom je predĺženie vlasov a vzniká tak modifikácia zvaná “suedehead”, čiže plyšová hlava, neskôr “smoothies”. Oblečenie sa vracia ku pôvodnému vzhľadu ich otcovskej subkultúry mods z polovice 60. rokov. Vlasy sa neustále predlžovali a tak konečnou formou boli okolo rokov 1971/1972 tzv.“bootboys“ s dlhými vlasmi, silne asociovaní so vtedajším futbalovým násilím. Aj keď výzor bol od koreňov úplne odlišný, stále pokračovali v jej ideovej línii.

Obal albumu reggae umelca Judge Dread z roku 1976

V tom istom čase dochádza aj k výraznému nárastu futbalového násilia. To v spojení s útokmi na ázijských a najnovšie aj černošských prisťahovalcov zapríčinili, že práve skinheads vo všetkých jeho podobách sa stali nepriateľom č.1 pre britský policajný zbor. V roku 1972 dochádza k úpadku hnutia. Pre mnohých proste už nemalo zmysel byť skinheadom, keď boli zatknutí kdekoľvek sa pohli. Nasledujúce roky je skinheadov vidno iba veľmi zriedka. Na svoj revival museli čakať až do roku 1977, kedy počas punkovej explózie sa jedna skupina prihlási k ich odkazu. Sham 69.

 

Zdroje:

en.wikipedia.org

Hebdige, D.: Subculture,the meaning of style

Knight, N.: Skinhead

youtube.com

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Pánik potvrdil skvelú formu

Útočník získal v posledných šiestich zápasoch deväť bodov za päť gólov a štyri prihrávky.

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

DOMOV

SaS sa vzďaľuje liberalizmu, odchodom Mihála stráca výhodu

Mnohé výrazné osobnosti už v SaS chýbajú.


Už ste čítali?