“Stovka” zachránená

Autor: Stanislav Šimčík | 16.2.2011 o 11:46 | (upravené 16.2.2011 o 12:49) Karma článku: 4,61 | Prečítané:  2081x

Legendárny londýnsky The 100 Club, ktorý pomohol odštartovať kariéru mnohým punkovým a novovlným zoskupenia mal v týchto dňoch ukončiť svoju činnosť. Postarať sa o to mali rastúce náklady, nájom a pokles príjmov. Nakoniec klub nezachránili punkeri alebo politický aktivisti ale jedna značka obuvi.

Značka pôvodne basketbalovej obuvi je Converse je s punkom tak úzko spojená ako legendárne Martensy. Prvýkrát si ich obuli v polovici 70.rokov  samozvaní bratia Ramóni z newoyského zoskupenia Ramones a odvtedy si ich prívrženci punku nedali dole. V týchto dňoch značka podpísala zmluvu s klubom 100. Klub nebude pod ich plnou kontrolou a premenovaný ako to už v takýchto prípadoch býva ale oba subjekty ostanú rovnocennými partnermi, zaručujúc tak klubu istú nezávislosť. Značka sa však za investície bude určite chcieť  nejak propagovať prostredníctvom tohto priestoru.

Takéto parádne personalizované tramky Ramóni ešte nemali

The 100 Club začal uskutočňovať hudobné koncerty v roku 1942  a je tak najdlhšie fungujúcim koncertným miestom v Británii. Zo začiatku sa stal útočiskom jazzových umelcov, no neskôr sa k nim pridali aj tí bluesoví a rock’n’rolloví. Za všetkých spomeniem B.B. Kinga, The Rolling Stones, The Kinks alebo The Who.
Dôležitou udalosťou v anglickom punkovom hnutí bol festival, ktorý sa uskutočnil 20. a 21. septembra 1976 práve v tomto klube. Akciu organizoval manažér Sex Pistols Malcolm McLaren a bola to pre niektoré skupiny prvá možnosť hrať pred publikom.

Sex Pistols

Tento festival bol predelom, kedy sa punk začal hýbať z podzemia do hlavného prúdu dominantnej kultúry. Počas dvoch dní vystúpili Subway Sect, Siouxie And The Banshees, The Clash, Sex Pistols, The Stinky Toys, Chris Spedding & The Vibrators, The Damned a The Buzzcocks. Akciu poznačil incident keď vtedajší bubeník Banshees Sid Vicious hodil fľašu do vystúpujucich Damned, pričom zasiahol oko jedného dievčaťa. Neskôr reťazou napadol novinára. Celkovo akcia bola po hudobnej stránke hodnotená ako výborná a otvorila tak cestu k preniknutiu punku do hlavného prúdu.
Nasledujúce dekády sa v klube predstavilo množstvo novovlných, indie a britpopových umelcov, ktorí sa presadili aj v mainstreame a klub sa stal akýmsi CBGB Londýna. Alebo CBGB je The 100 Club New Yorku?

Zdroje:
en.wikipedia.org
guardian.co.uk
the100club.co.uk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Amerika posilňuje námorníctvo

Hlavný nástroj vojenskej prevahy čaká rozširovanie.

EKONOMIKA

Prečo je pre ľudí dobré, že začali ceny opäť rásť?

Výška prídavkov a dávok by sa mala rozmraziť a ich suma by mala opäť začať rásť.

DOMOV

SaS sa vzďaľuje liberalizmu, odchodom Mihála stráca výhodu

Mnohé výrazné osobnosti už v SaS chýbajú.


Už ste čítali?