Život a dielo Vivian Maier

Autor: Stanislav Šimčík | 17.1.2011 o 17:39 | (upravené 17.1.2011 o 19:04) Karma článku: 8,34 | Prečítané:  1783x

Keď sa v roku 2007 realitný agent a lokálny historik mesta Chicago John Maloof  vybral na aukciu majetku neplatičov a dlžníkov určite netušil aký poklad nájde. Z množstva dražených predmetov si vybral krabice s  asi 30 000 negatívmi a fotografiami neznámej Vivian Maier, ktorej meno sa neobjavovalo v žiadnom katalógu, knižnici či na internetovej stránke. Jej práca sa mu zapáčila a tak od iného kupcu nakúpil ďalších jej 100 000 negatívov. Po tom čo ich sčasti zverejnil na svojom blogu, posmrtne sa autorke konečne dostalo odborného uznania.

Vivian Maier sa narodila roku 1926 v New Yorku. Po detstve strávenom vo Francúzsku sa presťahovala nazad do USA, konkrétne do Chicaga, kde pracovala 40  rokov  ako pestúnka pre jednu rodinu. Asi od 50.rokov minulého storočia začala fotiť fotoaparátom Rolleiflex život na uliciach Chicaga a New Yorku. Viac ako 100 000 fotografií, ktoré vo väčšine nikto okrem nej nevidel.
Ich objaveniu napomohla až spomínaná aukcia roku 2007. Hoci sa nadšený nálezca pokúšal nájsť niečo o mene napísanom na jednej z obálok, jeho snaha bola bezúspešná. Na správnu stopu sa dostal až potom čo roku 2009 vyšiel v Chicago Tribune jej nekrológ. Podľa tých málo osôb, ktoré ju poznali Vivian bola feminsitka, socialistka, filmová kritička a veľmi priama osoba. Rada nosila mužské oblečenie a neustále fotila obrázky, ktoré nikomu neukazovala.
Od publikovania jej prác minulého roku sa Vivien dostalo množstva pozitívnych reakcií od kritikov, jej fotografie boli zverejnené v denníkoch po celom svete a v Chicago Culture Center beží jej prvá exhibícia. Na jeseň tohto roku by mala vyjsť kniha jej fotografií a budúci rok sa plánuje s dokumentárnym filmom Finding Vivian Maier.


Zdroje:
en.wikipedia.org
guardian.co.uk
vivianmaier.blogspot.com
vivianmaierphotography.com

Salvador Dalí

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Amerika posilňuje námorníctvo

Hlavný nástroj vojenskej prevahy čaká rozširovanie.

EKONOMIKA

Prečo je pre ľudí dobré, že začali ceny opäť rásť?

Výška prídavkov a dávok by sa mala rozmraziť a ich suma by mala opäť začať rásť.

DOMOV

SaS sa vzďaľuje liberalizmu, odchodom Mihála stráca výhodu

Mnohé výrazné osobnosti už v SaS chýbajú.


Už ste čítali?