O hmle

Autor: Stanislav Šimčík | 8.1.2014 o 18:25 | (upravené 8.1.2014 o 21:49) Karma článku: 8,20 | Prečítané:  370x

Prerážam hustú hmlu autom a snažím sa spamäti sledovať pomyselnú bielu stredovú čiaru, ktorá tam žiaľ nie je. Pomáham si teda stavom vozovky a hlúpo predpokladám, že práve jej stred by mal byť najmenej poškodený a miesta kde sa vytráca asfalt sú krajnicou. Miestami mám však pochybnosti a radšej spomaľujem - čo sa ukazuje ako dobrá voľba. Je podvečer, tma a Golden Kid - Helena Vondráčková spieva z rádia nejakú extrémne optimistickú pesničku. Tak optimistickú, že jej kombinácia s počasím vonku vytvára príjemne surrealistickú situáciu... ktoré mám nadovšetko rád.

Auto je staršie, otcove a nemám chuť ladiť inú stanicu. Teda úprimne, pokus tam bol ale žiaľ radšej som sa vrátil nazad. Ach tá neochota riskovať boj s technológiami...
Po chvíli legendárnu Helenu strieda iná legenda. Tentokrát ide o Ventil RG – pionierov slovenskej reggae scény. Do éteru z archívu zneje edukatívna „Fajčenie škodí zdraviu“. Moderátor spomína, že v tomto zoskupení hral Jožko Kuruc z Rovinky pri Bratislave, že to „RG“ znamená „Rovinkoví Gentlemani“ a že ich najväčším hitom bola „Radšej budem dnes aktívny (ako zajtra radioaktívny)". Vraj tým predpovedali budúcnosť, keďže o pár rokov neskôr po interpretácii napokon vybuchol Černobyľ. Ako to už u rozhlasových moderátorov býva, nepustia kazetu s nahrávkou, o ktorej rozprávajú ale úplne niečo iné – tentokrát „Nervóznu famíliu“. Prerážajúc hustú hmlu s viditeľnosťou po masku chladiča zisťujem, že to až taká zlá pesnička nebude.
V neďalekej obci tesne míňam neviditeľnú éterickú stredoškoláčku s cigaretou v ústach. Hoci ju míňam od chrbta, lepšie ako jej telesnú schránku vidím uhlík cigarety niekoľko centimentrov od jej úst. Možno, že s tými reflexnými páskami to nebol až taký zlý nápad. Nervózna família hlási koniec a konečne sa blížim k Mestu. Zrazu sa objavujú aj stredové pásy na ceste a tých spolupútnikov je zrazu viac. Dovtedy som bol sám...Vyššia bezpečnosť si však zobrala svoju daň v podobe straty intimity...
Sychravé počasie a husté hmlisté som sa naučil mať rád v Anglicku. Dôvod bol prozaický – ako pracovníkovi nočnej smeny sa mi za sychravých chladných dní lepšie spalo. Horúci letný slnečný deň bol skôr pohromou. Prevaľovanie sa na posteli, počúvanie kriku školákov z ulice, počítanie ovečiek, predstava nočnej smeny – to rozhodne veľa sympatií voči slnku nepridá. Doma, už nemusím pracovať v noci no určité dojmy a emócie ostali.

Nebožtík Lou Reed si občas v jednej pesničke spieval

„Kto miluje slnko?
Nie každý...
Kto miluje dážď?
Koho zaujíma, že  plodí kvety?“


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?