Analýza, ktorá Slovensko nestala ani euro (dúfam)

Autor: Stanislav Šimčík | 1.11.2012 o 16:27 | (upravené 1.11.2012 o 16:40) Karma článku: 9,87 | Prečítané:  1043x

Fenoménom posledných dní slovenskej internetovej komunity je spustenie projektu Google Street view v našej krajine.V krátkosti ide o reálne fotografie ulíc našich miest a obcí,ktoré ponúkajú interaktívnu 3D jazdu krajinou. Hneď po ohlásení spustenia sa množstvo ľudí rozhodlo pozrieť miesta v ktorých bývajú alebo sú im známe. Zábery nezobrazili len domy, prírodu a stroje ale aj sociálny život našich sídiel.

Prostitútka čakajúca s pasákom na klienta, zdemolovaná bytovka na Luníku 9, ktorá je ako vyšitá z vojnového filmu, policajná razia v rómskej rodine,  opilec ležiaci popri ceste, rómske getá,  autohavária, auto bez ukradných pneumatík.
Aj to je Slovensko, naša krajina. Iná ako ju prezentuje cestovateľský sprievodca Lonely Planet, iná aká sa umiestňuje na horných priečkach rebríčkov o kvalite života v krajinách sveta. Spoločnosť Google urobila nádhernú reflexiu našej spoločnosti, ktorá zachytáva súčasný stav lepšie ako ktorákoľvek neosobná štatistika.
Grafy  a štatistiky sú určite dôležité, no človeku zaujímajúcemu sa o našu krajinu, veľa nepovedia. Streetview nastavuje zrkadlo spoločnosti a systému. Ukazuje malú krajinu s ukážkovou prírodou a historickými pamiatkami a ukážkovým neefektívnym sociálnym systémom. Sociálnym systémom, ktorý odsúva čoraz viac ľudí na okraj spoločnosti, prehĺbuje rozdiel medzi spoločenskými triedami a regiónmi. Až také zlé to však nieje. Stačí sa porovnať s krajinami afrického kontinentu a hneď je človeku lepšie. Len dokedy. Dnes vyšiel v britskom denníku The Guardian článok o raketovom hospodárskom raste krajín západnej Afriky...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?