O hubách

28.7.2012 o 15:46 (upravené 28.7.2012 o 20:03) | Karma článku: 11.22 | Prečítané  1001-krát

Čas prázdnin nieje len čas dovoleniek a oddychu ale aj časom koníčkov Jedným z nich je napr.hubárčenie. Kedže v týchto dňoch v našej obci vrcholí hubárska sezóna, lesy sú už skoro ráno plné nadšených hubárov, ktorí večer v krčme bilancujú úlovky, samozrejme s min. 100% navýšením nájdeného množstva.

Hubárčenie sa v našej obci radí spolu s alkoholizmom a dobrovoľným hasičstvom k najpopulárnejším koníčkom. K tejto trojici by som možno ešte zaradil aj futbal ale na ten každý nadáva, takže až taký populárny zasa nebude.
To, že v lese rastú huby, sa zvyčajne zsití podľa toho, že ich Rómovia predávajú pri ceste.Neohrozene stoja pri pekelne rýchlej autostráde a ponúkajú ich záujemcom. Skutočný indikátor výskytu.
Tunajší hubári sa dajú rozdeliť do štyroch skupín – sviatoční, pravidelní, cudzí a Rómovia. Sviatoční hubári idú do lesa raz za uhorský rok, zvyčajne za účelom nájdenia dostatočného množstva húb, ktoré bude stačiť na sviatočnú vianočnú polievku. Pobyt v lese si užívajú a často ho spoja aj s opekačkou.
Pravidelní hubári sú počas sezóny v lese takmer stále. Zberajú huby, spracovávajú ich na rozličné spôsoby a potom ich musia celú zimu jesť. Radi preháňajú a zaručene každý z nich Vám povie, že má svoje miesto kde zaručene vždy nájde huby aj keď nikde inde niesu. Častokrát sú to klamári.
Cudzinci sa do obce zväčša dostanú vďaka jednému hubárskemu serveru. Sú opatrní lebo nepoznajú les a domáci ich nemajú radi. Vraj všetko vyzbierajú. Niektorí poznajú miestnych a idú spoločne s nimi na huby.Tých máme radi, sú to proste naši cudzinci.
Osobitnou skupinou sú Rómovia. Tí z hľadiska deľby práce zaznamenali zo všetkých skupín najväčší progres. Pracujú v skupine a navyše sú to profesionáli, ktorí nezberajú huby ako potravinu ale ako tovar na ďalší predaj. Aj keď bežný jednotlivec nedokáže nič nájsť, Rómovia sú úspešní. Dokážu totiž vytvoriť obrovské mnohočlenné rojnice, ktoré nič iné ako úspech neprinášajú.
Všetky tri skupiny majú spoločné to, že neexperimentujú pri zbere. Napriek tomu, že takmer každý z nich má doma veľký hubársky atlas, zberá sa azda iba 4-5 druhov húb a zvyšný svet húb plný plávok, pavučiniarok a iných zoskupení je im viacmenej ľahostajný.
Tunajší hubár však napriek zberateľským úspechom uviazol v čase. Pozná síce rôzne druhy fauny a flóry, geografiu lokality no o materiáloch, ktoré sa začali masovo vyrábať v 20. storočí veľa nevie. Napriek úspechom československého a neskôr slovenského školstva sú mu doby rozloženia materiálov ako sklo, igelitové sáčky, sklenené alebo plastové fľaše záhadou. Vidiac zhnitý peň buka, azda aj on si nahovára, že dopitá plastová fľaška sa bude lepšie rozkladať v lese ako v kontajneri pri dome.
Sezóna je v plnom prúde a tunajší hubár podvečer rozmýšľa o rannom výjazde. Sníva o teplej noci bez dažďa, hustej rannej hmle a tom svojom mieste kde nájde 100 hríbov za pol hodinu sa vráti domov ako kráľ – skutočný znalec lesa.

Hlavné správy

ZAHRANIČIE

Poľský kandidát na prezidenta straší Slovenskom

Konzervatívci z PiS nechceli dráždiť radikálnym lídrom, do volieb nominovali umiernenejšieho europoslanca.

EKONOMIKA.SME.SK

Elektráreň na Malom Dunaji môže zničiť prírodu aj pitnú vodu

Výstavba môže trvalo narušiť prírodu, ľudia sa bránili petíciou.

SPORT.SME.SK

Federálny tím? Dal by som tam aj sedem Slovákov, tvrdí Čech Vízek

Bojím sa, že vo federálnom výbere by jasne dominovali Slováci a zaslúžene.


Už ste čítali?