Pri riekach Babylonu

Autor: Stanislav Šimčík | 14.1.2012 o 16:40 | (upravené 14.1.2012 o 16:58) Karma článku: 5,38 | Prečítané:  769x

Keď v roku 1970 nahrávalo jamajské reggae zoskupenie The Melodians skladbu Rivers of Babylon určite netušili, že o niekoľkých desaťročí sa singel stane neodmysliteľnou súčasťou hudobného programu takmer každej východniarskej svadby. Nejakú predstavu možno mali diskofilní Boney M,ktorí ju o 8 rokov znovu nahrali v inej, rýchlejšej forme. Článok však nieje o nich.

Ako som už spomínal v roku 1970 The Melodians nahrávajú Rivers of babylon. Čo je však na skladbe zvláštne, veď reggae dalo svetu mnoho hitov a umelcov?. To, čo ju robí jedinečnou je jej text. Veď takmer celý je vlastne prepisom žalmov 137 a 19  zo starého zákona.

Kým väčšina žalmu 137 tvorí telo textu:

"Na brehu babylonských riek, tam sme sedávali a plakali,
keď sme si spomínali na Sion.
Na vŕby tejto krajiny
vešali sme svoje citary
Lebo tí, čo nás zajali,
žiadali od nás spevy
a tí, čo nás trápili, žiadali veselosť:
„Zaspievajte nám nejaké piesne sionské!“
Akože môžeme spievať pieseň Pánovu
v cudzej krajine?"


, časť žalmu 19 je vyhradená pre refrén:


"Nech sa ti páčia slová mojich úst
i rozjímanie môjho srdca pred tvojou tvárou.
Pane, ty si moja pomoc a môj vykupiteľ."
Náboženské texty niesu pre reggae zoskupenia, nič zriedkavým. Veď rastafariánstvo je s touto hudbou úzko späté. Celé 60. roky však jamajskej hudbe dominovalo najprv ska a potom rocksteady (reggae vlastne ešte ani nebolo na svete) a ich témy boli trošku iné. Skôr sa spievalo o rude boys, dievčatách alebo láske. Aj tu sa však dajú nájsť pionieri. Už v roku 1963 akísi The Vikings ( neskôr známi ako Toots and the Maytals) spievajú o tajnej spirituálnej 6. a 7. knihe Mojžiša a v roku 1965 Desmond Dekker o hore Sion. Skutočným hitom sa však stala skladba Israelites od spomínaného Desmonda Dekkera, s ktorou ako prvý Jamajčan vyhral v roku 1967 britskú hitparádu.  Možno aj tento úspech priblížil vtedajším britským modom jamajskú hudbu aby o necelý rok si oholili hlavy a stáli sa prvými skinheadmi.
Prečo však tá naviazanosť jamajských umelcov na židov a bibliu? Odpoveďou je ich nedobrovoľné zajatie v cudzej zemi. Kým jedni boli zajatí Asýrčanmi a odvedení do babylonu, tí druhí boli zajatí novovekými kolonizátormi a poslaní do otroctva v novej zemi. O tom však možno inokedy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?