Twistu je 50

Autor: Stanislav Šimčík | 10.6.2011 o 18:00 | (upravené 10.6.2011 o 18:52) Karma článku: 4,57 | Prečítané:  960x

V roku 1961 sa začal v Amerických tančiarniach objavovať nový druh tanca, ktorý zrevolucionizoval spôsob akým sa ľudia hýbajú na parkete. Twist bol zrodený.

Korene tanca môžme nájsť už v kultúre afrických prisťahovalcov 19. storočia. Jeho praznaky však majú oveľa hlbší pôvod v ich pôvodnej domovine v západnej Afrike. V USA sa tanec následne hlavne vplyvom jazzu transformoval a koncom 50. rokov už môžeme hovoriť o twiste aký poznáme dnes.
Hlavným prínosom twistu bolo to, zmenil chápanie tanca. Kým dovtedy bol výlučne párovou záležitosťou, twist priniesol do tanca slobodu. Partneri už niesu zviazaní fyzickým putom, tancujú oddelene. Muž už nevedie, stráca dominantné postavenie. Twist navyše dal šancu tancovať aj tým, ktorí nemajú partnerku. Odteraz sa aj oni môžu zapojiť do tanca a opatrne  okom sledovať kto na nich hádže pohľad.
Tanec môže menu vďačiť skladbe The Twist od Hanka Ballarda z roku 1958, ktorá vyšla paradoxne ako B strana iného singla.Nakoniec sa však stala najväčším hitom interpéta. Ešte väčší úspech s ňou zožal Chubby Checker, ktorý to dotiahol až na vrchol singlovej hitparády.
Celé 60. roky sa nesú v dominancii twistu na parkete. Britská rock’n’rollová invázia, ako sa hovorí tomuto obdobiu priniesla množstvo skvelých skupín hrajúcich v tomto rytme (The Rolling Stones, The Beatles, The Kinks). Ak keď sa už zmenení začali odkláňať od tohto rytmu, mladí siahli po soulových nahrávkach z dielne Motown alebo Atlantic Records. Všetko má svoj čas a aj čas twistu raz vypršal. V 70.rokoch na scénu prišlo funky a to bolo už iba na skok od disca. Škoda.

Zdroje: en.wikipedia.org


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?