Narodený v USA

Autor: Stanislav Šimčík | 2.6.2011 o 19:54 | (upravené 2.6.2011 o 19:59) Karma článku: 7,43 | Prečítané:  1929x

Keď asi pred 10 rokmi na alternatívnom kanáli Viva Zwei púšťali skladbu Born In The USA od Bruce Springsteena radšej som prepínal alebo šiel na záchod. Veď taký propagandistický gýć predsa nebudem počúvať. Springsteen tam v riflovej na pozadí americkej zástavy vykrikuje niečo o USA a viditeľne hypnotizuje publikum. Potom som sa naučil anglicky.

Vo video o dušu spievajúci Springsteen vôbec neoslavuje Ameriku, resp. jej politiku. Oslavuje bežného človeka milión z nejakého malého mestečka, nenáchadzajuceho sa zrejme ani na mapách zo Základnej Školy. Je povolaný do armády a poslaný bojovať proti Vietkogu vo Vietname. Po rokoch sa vracia domov no namiesto odmeny  a zabezpečenia za zásluhy sa stretáva iba s nezáujmom a odmietnutím.
Podobnú tému rozvíja aj keď v trochu agresívnejšej podobe film Rambo. Kým však Springsteenov hrdina nevedno ako končí, John Rambo stihne v nasledujúcich rokoch  vystrieľať menšiu armádu a zachrániť svet od niekoľkých zlých ľudí.
Čo však majú oba diely spoločné je rozčarovanie “hrdinov” po príchode domov. Kým tam im propaganda vtĺkala do hlavy ich dôležitosť pre spoločnosť, doma sú pre ňu nechcení potomkovia.
Refrén “Narodený v U.S.A.” skvele kontrastuje so zvyškom textu a ako zrkadlo odráža situáciu v USA nielen v zmienených 80. rokoch. Na jednej strane tu stoja spoločnosťou deklarované hodnoty a ideály a na druhej zástupy sociálne odkázaných, o ktorých sa nemá kto postarať.


Mal som kamaráta v Khe Sahne
Bojujúceho s Viet Kongom
Kým tí sú stále tam, on sa pominul
Mal malé dievčatko v Saigone
Teraz mám jeho obrázok v jej rukách

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficov statusový symbol, amnestie a El sexico (Schutzov týždeň)

Fico je absolútne raritný otvorenosťou a vytrvalosťou, s akou vozí štátnu radkyňu.

KOMENTÁRE

Zničia raz naše deti svet?

Do 20 rokov má zmiznúť takmer polovica pracovných miest.

SVET

Pre deti vo svete bol rok 2016 zlý, jeden z najhorších

Na celom svete je ohrozených takmer pol miliardy detí.


Už ste čítali?