Narodený v USA

Autor: Stanislav Šimčík | 2.6.2011 o 19:54 | (upravené 2.6.2011 o 19:59) Karma článku: 7,43 | Prečítané:  1928x

Keď asi pred 10 rokmi na alternatívnom kanáli Viva Zwei púšťali skladbu Born In The USA od Bruce Springsteena radšej som prepínal alebo šiel na záchod. Veď taký propagandistický gýć predsa nebudem počúvať. Springsteen tam v riflovej na pozadí americkej zástavy vykrikuje niečo o USA a viditeľne hypnotizuje publikum. Potom som sa naučil anglicky.

Vo video o dušu spievajúci Springsteen vôbec neoslavuje Ameriku, resp. jej politiku. Oslavuje bežného človeka milión z nejakého malého mestečka, nenáchadzajuceho sa zrejme ani na mapách zo Základnej Školy. Je povolaný do armády a poslaný bojovať proti Vietkogu vo Vietname. Po rokoch sa vracia domov no namiesto odmeny  a zabezpečenia za zásluhy sa stretáva iba s nezáujmom a odmietnutím.
Podobnú tému rozvíja aj keď v trochu agresívnejšej podobe film Rambo. Kým však Springsteenov hrdina nevedno ako končí, John Rambo stihne v nasledujúcich rokoch  vystrieľať menšiu armádu a zachrániť svet od niekoľkých zlých ľudí.
Čo však majú oba diely spoločné je rozčarovanie “hrdinov” po príchode domov. Kým tam im propaganda vtĺkala do hlavy ich dôležitosť pre spoločnosť, doma sú pre ňu nechcení potomkovia.
Refrén “Narodený v U.S.A.” skvele kontrastuje so zvyškom textu a ako zrkadlo odráža situáciu v USA nielen v zmienených 80. rokoch. Na jednej strane tu stoja spoločnosťou deklarované hodnoty a ideály a na druhej zástupy sociálne odkázaných, o ktorých sa nemá kto postarať.


Mal som kamaráta v Khe Sahne
Bojujúceho s Viet Kongom
Kým tí sú stále tam, on sa pominul
Mal malé dievčatko v Saigone
Teraz mám jeho obrázok v jej rukách

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Tlak SNS na televíziu pripomína mečiarizmus, koalícia cúva

Verejnoprávnu televíziu sa snažili za šesťdesiat rokov vysielania ovládnuť viaceré politické strany. Nového riaditeľa RTVS bude parlament voliť na budúci rok.

KOMENTÁRE

Slovenská televízia. Mocenské pomery sa menili častejšie než hlásateľky

Do televízie sa tlačili autokrati, samozvaní otcovia národa aj zástancovia tretej cesty.

ŠPORT

Cibulkovej semifinále nestačí, šéf ruského tenisu jej nedáva šancu

Oddýchnutá Dominka nastúpi proti Ruske.


Už ste čítali?