O filozofii a digitálnej televízii

Autor: Stanislav Šimčík | 16.4.2011 o 13:28 | (upravené 16.4.2011 o 14:06) Karma článku: 5,20 | Prečítané:  1317x

Ako vznikol svet? Kto som? Prečo je to tak? To sú otázky, ktoré istotne vŕtali hlavou človeku už odvtedy čo si uvedomil že "je". Keď nelovil, nezberal alebo ho nič nenaháňalo, sadol si do trávy a pokúsil sa nájsť na ne odpovede. Aj dnes po viac ako 10 000 rokoch sa napriek vedeckému výskumu a rôznym filozofickým školám nepodarilo nájsť na ne uspokojujúce odpovede. Ale nielen vedec, či osoba s vysokoškolským diplomom si nad týmito otázkami láme hlavu. Aj taký obyčajný slovenský mužík, sedliak má občas také nutkania.

Jedným z nich bol aj človek z môjho okolia. Ten pri pohľade na jarnú prírodu našiel odpoveď na to čoho je na svete najviac. Keďže slovenský roľník sa k najnovším vedeckým objavom stavia s nedôverou, ihneď pri rozmýšľaní zavrhol pojmy ako molekuly, bunky alebo atómy. Svojskými rozumovými pochodmi sa dostal až k púpavam. Žltých kvietkov púpavy je podľa neho najviac na svete.
Spomínaná nedôvera k vede a technológiám sa priamo dotkla aj našej dediny. Mnohí spoluobčania avizované vypínanie analógového televízneho signálu brali iba ako akúsi fámu, o ktorej zatiaľ iba strašia ale tak skoro sa to neuskutoční. Minulý týždeň však pochopili, že v správach asi nežartovali. Aspoň nie vo všetkom.
Vystúpenie experta na technológie v televíznych novinách  však inak ako žart nemôžem považovať. Podľa neho digitálne vysielanie nám konečne dá zabudnúť na "zrnenie" a "duchov" na obrazovke pri analógovom vysielaní.
Áno, už si na nich pamätám iba matne ale namiesto nich sa mi do pamäte hlboko vrývajú noví kamaráti - "kocky" a "sekanie" obrazu. Kým pri nízkom analógovom signále sa  napriek zrneniu ešte ako tak dali z televízie získať nejaké informácie, teraz už je to absolútne nemožné. A to viem o čom hovorím, veď otáčam anténou už dobrý štvrtý týždeň.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nezamestnaní začali útočiť na úradníkov, nechcú pracovať

Najčastejšie sa úradníci s takýmto zaobchádzaním stretávajú v regiónoch s najnižšou nezamestnanosťou.

DOMOV

Policajti si pri Bašternákovi nerozumeli. Kauzu Náš človek uzavreli

Výsledkom je, že k ovplyvňovaniu nedošlo.

EKONOMIKA

Štát asi rozšíri diaľnicu na Trnavu na osem pruhov, potrebuje stovky miliónov

Má sa začať už na budúci rok v októbri.


Už ste čítali?