Rock’n’rollová klasika a Slovensko

Autor: Stanislav Šimčík | 8.2.2011 o 18:18 | (upravené 8.2.2011 o 18:30) Karma článku: 4,71 | Prečítané:  1006x

V roku 1966 americká rock’n’rollová skupina The Troggs vydáva singel “Wild Thing”. Singel sa stretáva s úspechom u poslucháčov a dobíja vrchol singlového rebríčka. V Británii sa mu darí podobne a dosahuje “iba” druhé miesto. Jednoduchá skladba s chytľavou melódiou a popevkom sa čoskoro stáva rock’n’rollovou klasikou, ktorú neskôr prevzala plejáda umelcov od Jimmyho Henrixa, cez punkových X až po Bruce Springsteena.

Hoci so singlom prerazili The Troggs, v ich podaní išlo až o druhé vydanie skladby. V 50. a 60. rokoch takýto postup nebol vôbec nezvyčajný. Mnohé skladby bolo vydané v krátkom čase dvomi umelcami a násobili tak zisky vydavateľstiev. Elvis Presley tak prevzal skladby od Little Richarda, The Byrds alebo Stewie Wonder od Boba Dylana a takí Rolling Stones od Chucka Berryho.
Wild Thing pôvodne nahrala v roku 1965 skupina The Wild Ones ale nežali veľký úspech. Ani oni však neboli jej autormi.Tým bol newyorský hudobník Chip Taylor, vlastným menom James Wesley Voight, brat hollywoodskeho herca Jona Voighta. Narozdiel do svojho brata, Chip po tomto počine už veľa vody nenamútil a v polovici 70.rokov si dal dlhšiu hdobnú prestávku aby stal profesionálnym hazardným hráčom.

Prvým hereckým úspechom Jona Voighta bol film z roku 1969 Polnočný kovboj, kde si zahral spolu s Dustinom Hoffamon a za ktorý získal cenu BAFTY pre najlepšieho nováčika. Nasledovali ďalšie úlohy a v  roku 1978 za stvárnenie veterána vietnamskej vojny vo filme Návrat Domov získava Oscara. Jablko nepadá ďaleko od stromu a po otcovej dráhe sa neskôr vydali aj jeho deti – James Haven a trochu slávnejšia Angelina Jolie.
A aký má  celý tento príbeh súvis so Slovenskom? 
V roku 1879 sa v Košicicah narodil istý Juraj Vojtka. Tak ako mnoho iných mladých ľudí sa aj on vydal na cestu za prácou do vysnenej Ameriky. Usadil sa v tradičnej lokalite Slovákov v Pensylvánii, kde sa zamestnal v uhoľných baniach. O tom, že sa jednalo skutočne o Slováka svedčia aj údaje zo sčítania ľudí roku 1910, kde sa prihlásil k tejto národnosti. Keďže kvôli pôvodu to mali prisťahovalci v novej zemi ťažšie, roku 1929 si Jurajovi synovia menia mená na Voight. Práve zmienení James a Jon sú synovia jedného z týchto synov, istého Elmera.

Zdroje:

en.wikipedia.org
pitt.edu
youtube.com

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?